(Beruházás bonyolítás)
Sajnálatos dolog, hogy sok esetben építőipari vállalkozók (néha fővállalkozóként), sőt: beruházók is a beruházás bonyolítás elemi ismeretével sem rendelkeznek. Ez, valamint az építési minőség ellenőrzés gyengélkedése az oka annak, hogy a szakember építkezéseken járva gyakran szembesülhet szervezési (és kivitelezési...) hiányosságokkal.
Emiatt éreztem, hogy a jelen ismertető anyagát mindenképpen szükséges ilyen irányú kiegészítéssel ellátni: a szöveg 1.0 verziójához képest tehát az "egytized" ugrás ezt a fejezetet takarja. Megjegyzem, hogy az alábbiak nemcsak több ezer négyzetméteres irodaházak vagy iparépületek építésére érvényesek, hanem családi ház méretű beruházások esetére is! A magánerős építkezés "sógor-koma" szintű bonyolítása csak a pénzhiány és a végletekig történő spórolás miatti rossz gyakorlat... Beruházás bonyolítás A beruházás bonyolítást vagy maga a Beruházó, vagy az általa megbízott, független Bonyolító szervezet végzi. (Bonyolító kijelölésére olyan esetben van szükség, amikor a Beruházónak az építőipar nem szakterülete, és számára ez lesz a garancia a szakszerűségre (műszaki ellenőrzés, műszaki ügyintézések)). Megjegyzés: a "laikus" nem jogi kategória: "egy jogszabály ismeretének a hiánya nem mentesít a megszegésének következményei alól". A beruházás bonyolítás részfolyamatai:
Megjegyzések:
- A kiviteli terveket a megrendelő köteles szolgáltatni, de fővállalkozói szerződés esetében a tervezést végezheti a fővállalkozó is. - "3 M-szabály": a szerződésnek tartalmaznia kell: Mit, Mikor, Mennyiért. (a "mit" alatt mennyiség és minőség is értendő) - Átalánydíjas szerződés: a komplett kivitelezési tervek szerinti munkára való szerződés (a tételes árajánlatot "sír-nevet" alapon felülbírálja). A terv részének tekintendő minden olyan szakhatósági rendelkezéssel összefüggő munka, amely a szerződésszerű teljesítéshez szükséges. - Többletmunka: minden olyan munka, amelyet a szerződés alapjául szolgáló költségvetés nem tartalmaz, de a tervdokumentációban szerepel. Elvégzését az átalányár magában foglalja. - Pótmunka: minden olyan munka, amelyet a tervdokumentáció nem tartalmaz, de a rendeltetésszerű használathoz szükséges. Díjazása vagy a tételes árajánlat egységárai alapján, vagy külön árajánlat alapján történik.
Megjegyzések:
- Fővállalkozó/generálkivitelező esetében naplót vezetni/kooperálni/átadás-átvételeket végezni szükséges külön az alvállalkozókkal és külön a Beruházóval/Bonyolítóval is: ők ugyanis nincsenek jogviszonyban egymással. - A kivitelezés nem kezdhető meg az illetékes építési hatóság által kiadott Építési Engedély hiányában. - A kivitelezés alapja mindenkor az érvényben lévő, Tervező által jóváhagyott, és kölcsönösen elfogadott kiviteli terv, amely alapján az átadás-átvétel is történik.
Az átadási dokumentációnak tartalmaznia szükséges az alábbiakat:
- komplett megvalósulási ("D") tervdokumentáció - kivitelezői nyilatkozat - jegyzőkönyvek nyomáspróbáról, beszabályozásról, beüzemelésről, betanításról - használatbavételi engedélyek: Vízmű, Gázmű, Csatornázási művek, Főkétüsz (kémények), ÁNTSZ (vízminta, stb) - üzemeltetési- és karbantartási utasítások - műbizonylatok; a beépített mérőeszközökről hitelesítési bizonyítványok is - gépkönyvek, termékismertetők - garancia levelek Az elkészült munkákat a vállalkozó a megrendelő felé készre jelenti.Az átadás-átvétel próbaüzemmel történik, amelynek időtartama 30 nap (PTK 407./A § szerint). A próbaüzem előtt meg kell győződni arról, hogy a berendezés a próbaüzemre alkalmas-e. Az erre vonatkozó nyilatkozatokat, továbbá a hibákat, hiányokat és a kijavításukra, pótlásukra megállapított határidőket jegyzőkönyvbe kell foglalni. Amennyiben az elkészült munka rendeltetésszerű használatra alkalmas és az érvényben lévő előírásokat teljesíti (biztonságtechnikai, hatósági, műszaki) úgy a Megrendelő a munkát köteles átvenni. Amennyiben az átadás-átvétel sikeres, a végszámla benyújtható.
Végül a fentiekben felsorolt összes tevékenységre vonatkozóan felhívom a figyelmet az írásbeliségre, mert ahogy a közmondás is tartja: a szó elszáll, az írás megmarad...
Ajánlott irodalom:
- Polgárjogi Törvénykönyv (PTK) - 14/1970. (VI. 6.) ÉVM rendelet az építési és a felmérési naplóról - Magyar Közlöny Különszám: Építésügyi és műemlékvédelmi jogszabályok | |||
2012. december 10., hétfő
Beruházás bonyolítás
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése